MIASTA - NA ŻYWO - KONTAKT
STRONA GŁÓWNA >

Wniebowzięcie NMP

PARAFIE POWIĄZANE    X
POZYCJA W POLSCE Y

Kult Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest jednym z najważniejszych w Kościele katolickim. Obchodzony jest 15 sierpnia każdego roku jako uroczystość, upamiętniająca wierzenie w to, że po zakończeniu życia ziemskiego, Matka Boża została wzięta ciałem i duszą do nieba.

Doktryna o Wniebowzięciu NMP, choć nie jest eksplicytnie wspomniana w Pismie Świętym, jest wynikiem długiej tradycji teologicznej, która wyłoniła się z głębokiego szacunku i czci dla Matki Bożej. Według dogmatu katolickiego, Maryja, z powodu swego szczególnego stanu łaski, została podniesiona do nieba bez śladu rozkładu ciała (tj. w sposób, w jaki Jezus Chrystus został wzięty do nieba).

Uroczystość Wniebowzięcia NMP, oprócz swojej teologicznej i duchowej głębi, stała się także symbolem nadziei na życie wieczne dla wszystkich wiernych. To święto, które cieszy się wielkim szacunkiem i obchodzone jest nie tylko w obrządku łacińskim, ale także w wielu innych tradycjach chrześcijańskich. Obecnie Wniebowzięcie NMP jest uważane za jeden z najważniejszych dogmatów katolickich i cieszy się wielką popularnością w wielu krajach, gdzie wierni zgromadzeni w kościołach i sanktuariach oddają cześć i modlą się do Matki Bożej.

Wniebowzięcie NMP
Pozostali patroni parafii w Polsce