MIASTA - NA ŻYWO - KONTAKT
STRONA GŁÓWNA >

św. Stanisław Kostka

PARAFIE POWIĄZANE    X
POZYCJA W POLSCE Y

Święty Stanisław Kostka, patron młodzieży i seminarzystów, to postać znacząca dla historii Kościoła katolickiego. Urodził się w Rostkowie koło Przasnysza w 1550 roku. Jego życie kręciło się wokół głębokiej wiary, oddania Bogu i dążenia do duchowego rozwoju.

Święty Stanisław Kostka urodził się w 1550 roku w Rostkowie, w polskiej szlacheckiej rodzinie. Od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie duchowym rozwojem. W wieku 14 lat wstąpił do nowicjatu Towarzystwa Jezusowego w Rzymie. Stanisław, będąc w Jezuicie, prowadził życie w duchu pokory, pobożności i ascetyzmu. 

Był wielkim orędownikiem wiary, inspirującym wielu swoich rówieśników do pogłębienia duchowego życia. Stanisław wykazywał niezwykłą głębię duchową i oddanie w praktykowaniu modlitwy. Jego życie wypełnione było wiarą, oddaniem Bogu i służbą drugiemu człowiekowi. Pomimo krótkiego życia, jego oddanie w duchu służby sprawiło, że jest on nadal uważany za wzór dla wielu ludzi dążących do duchowego rozwoju.

Stanisław Kostka zmarł nagle w wieku 18 lat, w roku 1568. Jego żywot oraz wiara były inspiracją dla wielu osób na drodze duchowego rozwoju. Święty Stanisław Kostka został kanonizowany w 1726 roku przez papieża Benedykta XIII i jest obecnie patronem młodzieży oraz seminarzystów. Jego święto obchodzone jest 13 listopada.

św. Stanisław Kostka
Pozostali patroni parafii w Polsce