MIASTA - NA ŻYWO - KONTAKT
STRONA GŁÓWNA >

św. Paweł

PARAFIE POWIĄZANE    X
POZYCJA W POLSCE Y

Jest uważany za jednego z głównych patronów Kościoła katolickiego. Jest patronem celników, misjonarzy, teologów, dziennikarzy i pisarzy. 

Odpusty: 29 czerwca.

Święty Paweł, znany również jako św. Paweł Apostoł urodził się prawdopodobnie około roku 5-10 n.e. w Tarsie, w dzisiejszej Turcji, jako Saul. Był wykształconym faryzeuszem, gorliwym Żydem i prześladowcą chrześcijan. Jego życie zmieniło się radykalnie, gdy na drodze do Damaszku doznał nawrócenia i spotkał Jezusa Chrystusa. Po tym przełomowym wydarzeniu stał się gorliwym chrześcijaninem i apostołem.

Święty Paweł odgrywał kluczową rolę w rozprzestrzenianiu chrześcijaństwa na obszarze śródziemnomorskim i za jego granicami. Był znany z licznych podróży misyjnych, na których zakładał wspólnoty chrześcijańskie i głosił nauki Jezusa. Jego listy, zawarte w Nowym Testamencie, są istotnymi dokumentami teologicznymi i duchowymi.

Paweł był jednym z pierwszych teologów chrześcijańskich i głosił naukę o zbawieniu przez wiarę w Jezusa Chrystusa. Przez swoje listy i kazania przyczynił się do kształtowania doktryny chrześcijańskiej i rozwoju wczesnego Kościoła.

Święty Paweł stał się symbolem nawrócenia, odmiany życia i gorliwej służby Chrystusowi. Jego życie i nauczanie wpłynęły znacząco na rozwój i kształtowanie chrześcijaństwa, czyniąc go jednym z najważniejszych świętych w historii Kościoła.

św. Paweł
Pozostali patroni parafii w Polsce