MIASTA - NA ŻYWO - KONTAKT
STRONA GŁÓWNA >

św. Mikołaj

PARAFIE POWIĄZANE    X
POZYCJA W POLSCE Y

Święty Mikołaj, znany również jako Święty Mikołaj z Miry, to postać o bardzo bogatej historii i tradycji. Urodzony około 270 roku w dzisiejszej Turcji, Mikołaj wyrósł na postać, której życie i działalność są otoczone licznymi legendami. Jego szczególne działania charytatywne oraz pomoc potrzebującym, szczególnie dzieciom i ubogim, zyskały mu status patrona wielu grup społecznych.

Święty Mikołaj Biskup, znany również jako Święty Mikołaj z Miry, urodził się około 270 roku w Patarze, niedaleko dzisiejszego miasta Demre w południowej Turcji. Jego rodzice, bogaci chrześcijańscy kupcy, po ich nagłej śmierci Mikołaj przejął majątek i dedykował swoje życie religii i służbie Bogu. Został wyświęcony na biskupa Miry, a jego pobożność i oddanie sprawiły, że szybko stał się cenionym duchownym.

Mikołaj słynął z wielu czynów miłosierdzia. W jednym z najbardziej znanych przypadków, dowiadując się o rodzinie w trudnej sytuacji finansowej, anonimowo wrzucił worek z pieniędzmi przez okno, ratując ich przed utratą domu. Innym razem, uratował trzech skazanych niewinnie mężczyzn od egzekucji. Niezliczone opowieści o jego działalności charytatywnej, a także cudach i uzdrowieniach, szybko przyniosły mu reputację świętego.

Po śmierci około 343 roku, jego grób w Mirze stał się celem pielgrzymek i miejscem kultu. Święty Mikołaj z Miry stał się jednym z najbardziej popularnych świętych chrześcijańskich. Jego postać była często obdarzana atrybutami dobroczynności, szczególnie wobec dzieci i ubogich, co zapoczątkowało obyczaj obdarowywania prezentami w jego imieniu podczas okresu świątecznego, a co za tym idzie, rozwoju legendy o Świętym Mikołaju jako darczyńcy prezentów w okresie Bożego Narodzenia. Jego pamięć jest nadal hołdowana i obchodzona w kościołach chrześcijańskich na całym świecie.

św. Mikołaj
Pozostali patroni parafii w Polsce