MIASTA - NA ŻYWO - KONTAKT
STRONA GŁÓWNA >

św. Marcin

PARAFIE POWIĄZANE    X
POZYCJA W POLSCE Y

Święty Marcin z Tours, znany również jako Marcin z Tours, to postać o wyjątkowym znaczeniu w historii chrześcijaństwa, szczególnie w Europie Zachodniej.

Urodził się około roku 316 n.e. w ówczesnym Pannonii, czyli terenie dzisiejszej Węgier. Marcin, będący synem oficera rzymskiego, w młodym wieku zdecydował się na życie w służbie dla Boga. Legenda głosi, że jako młody żołnierz spotkał na drodze żebrzącego nago żebraka, którego osłaniał jedynie płaszcz. Współczując mu, podzielił płaszcz na pół, dając ubranie żebrakowi.

Zdecydował się na życie pustelnicze, poświęcając się modlitwie, ascezie i kontemplacji. Później, mimo że unikał stanu duchownego, został wybrany na biskupa Tours, gdzie poświęcił się głoszeniu Ewangelii oraz wspieraniu biednych i potrzebujących. Marcin wyróżniał się szczególną miłością do ubogich, co widoczne było w jego licznych działaniach charytatywnych. Zmarł 8 listopada 397 roku w Candes-Saint-Martin, a jego kult rozprzestrzenił się szeroko, stając się jednym z najważniejszych w Europie. Święto św. Marcina obchodzone jest 11 listopada i jest związane z tradycjami, takimi jak dzielenie się opłatkiem w Polsce czy Festiwal św. Marcina w wielu miejscach Europy.

św. Marcin
Pozostali patroni parafii w Polsce