MIASTA - NA ŻYWO - KONTAKT
STRONA GŁÓWNA >

św. Maksymilian Maria Kolbe

PARAFIE POWIĄZANE    X
POZYCJA W POLSCE Y

Maksymilian Maria Kolbe to postać, której życie stanowi jedno z najbardziej poruszających świadectw odwagi, miłości i poświęcenia w historii współczesnego Kościoła katolickiego.

Urodził się w Polsce w 1894 roku. Jego życie, od najmłodszych lat, nacechowane było niezwykłym oddaniem Maryi i wiarą w posługiwanie bliźnim. Jako franciszkanin, zakonnik o niezwykłym zaangażowaniu w posługę i misję ewangelizacyjną, szybko zdobył rozpoznawalność dzięki swojej determinacji i serdeczności.

Maksymilian Kolbe zapisał się złotymi zgłoskami w historii, podejmując niezwykły akt poświęcenia w obozie koncentracyjnym Auschwitz w czasie II wojny światowej. Ofiarował swoje życie w zamian za współwięźnia, odrzucając śmierć, którą naziści nakazali mu ponieść w wyniku głodowania. Jego wybór zyskał mu tytuł "męczennika miłości", gdy dobrowolnie zastąpił innego więźnia, ojca rodziny, skazanego na śmierć głodową.

Św. Maksymilian Kolbe, obecnie uznany za patrona więźniów, dziennikarzy i prasy katolickiej, jest symbolem wyjątkowej miłości, ofiarności i niezłomnej wiary w obliczu ekstremalnego cierpienia. Jego życie i heroiczna śmierć stanowią inspirację dla wielu wiernych na całym świecie. Jego wspomnienie obchodzone jest 14 sierpnia, a jego dzieło i spuścizna nadal oddziałują na ludzkie serca, kształtując wiarę i miłość do Boga oraz bliźniego.

św. Maksymilian Maria Kolbe
Pozostali patroni parafii w Polsce