MIASTA - NA ŻYWO - KONTAKT
STRONA GŁÓWNA >

św. Jerzy

PARAFIE POWIĄZANE    X
POZYCJA W POLSCE Y

Święty Jerzy to postać niezwykle istotna w historii chrześcijaństwa i kultury europejskiej. Urodził się w Kapadocji w III wieku, a jego życie jest otoczone legendą. Według tradycji był rzymskim żołnierzem, a potem męczennikiem chrześcijańskim. Jedna z najbardziej znanych legend mówi o jego konfrontacji ze smokiem, który pustoszył miasto, zagrażając mieszkańcom. Jerzy, będąc rycerzem i chrześcijaninem, walczył z bestią, pokonał ją i uwolnił miasto. To wydarzenie stało się symbolem zwycięstwa dobra nad złem i odwagi w obliczu trudności.

Kult św. Jerzego rozprzestrzenił się szybko w Europie i na Bliskim Wschodzie, a jego popularność tylko rosła w czasach średniowiecza. Patronuje wielu krajom, miastom, a także stowarzyszeniom i grupom zawodowym. Jego atrybutami są miecz, tarcza, smok i koń. Jest symbolem rycerstwa, odwagi i walki ze złem.

Święty Jerzy zmarł około 303 roku w wyniku prześladowań chrześcijan. Jego kult stał się fundamentem dla wielu kościołów i sanktuariów. Jego imię noszą liczne budowle sakralne oraz miejsca pielgrzymkowe. Wspomnienie liturgiczne św. Jerzego obchodzone jest 23 kwietnia i jest obecne w tradycji różnych wyznań chrześcijańskich. Jego postać jest nadal źródłem inspiracji dla wielu ludzi, którzy szukają wzoru odwagi, wiary i poświęcenia.

św. Jerzy
Pozostali patroni parafii w Polsce