MIASTA - NA ŻYWO - KONTAKT
STRONA GŁÓWNA >

św. Jan Nepomucen

PARAFIE POWIĄZANE    X
POZYCJA W POLSCE Y

Święty Jan Nepomucen, znany również jako Jan z Pomuka, to postać historyczna i duchowa, która jest obecna w kulturze, sztuce oraz religii. Urodził się w Czechach w XV wieku i został kapłanem, a później kanonikiem w Pradze. Jego życie i działalność łączą się ze szczególną cnotą oraz poświęceniem dla wiary.

Jan Nepomucen jest często kojarzony z prawem do zachowania tajemnicy spowiedzi, gdyż nie ujawnił sekretu wyznania królowej Zofii, co doprowadziło do jego męczeńskiej śmierci. Jego postać stała się symbolem niewzruszonej lojalności wobec wiary i tajemnicy spowiedzi.

Kult św. Jana Nepomucena szeroko rozprzestrzenił się w średniowieczu i renesansie, a jego wizerunek często pojawiał się w ikonografii, głównie jako postać trzymająca palec na ustach, co symbolizowało zachowanie milczenia na temat tajemnicy spowiedzi. Jego figura stała się przedmiotem pielgrzymek i czci, zwłaszcza w krajach Europy Środkowej, gdzie wciąż jest powszechnie czczony.

Święty Jan Nepomucen jest postacią, która jest nie tylko częścią historii religijnej, ale również stanowi inspirację dla wiernych, przypominając o godności, zaufaniu i niewzruszonej wierze w obliczu trudności. Jego postawa lojalności wobec wiary oraz wierność tajemnicy spowiedzi są wciąż aktualne i inspirujące dla ludzi na całym świecie.

św. Jan Nepomucen
Pozostali patroni parafii w Polsce