MIASTA - NA ŻYWO - KONTAKT
STRONA GŁÓWNA >

św. Jan Chrzciciel

PARAFIE POWIĄZANE    X
POZYCJA W POLSCE Y

Jan Chrzciciel, znany również jako św. Jan Chrzciciel, był postacią biblijną, przypisywaną głównie znaczącej roli w chrześcijaństwie. Urodził się z małżeństwa Zachariasza, kapłana żydowskiego, i Elżbiety, krewnych Matki Bożej.

Jan Chrzciciel był postacią fascynującą i niezwykłą, będącą zarówno przewodnikiem duchowym, jak i postacią związaną z życiem Jezusa Chrystusa. Jego narodziny były wydarzeniem nadzwyczajnym, gdyż Elżbieta, jego matka, urodziła go w podeszłym wieku, pomimo wcześniejszej niepłodności. Jego ojciec, Zachariasz, kapłan w świątyni, został niemym na znak wątpliwości wobec anioła, który zapowiedział narodziny Jana.

Już od młodości Jan wyróżniał się ascetycznym życiem. Uznawany był za człowieka pustyni – zamieszkał w okolicach rzeki Jordan, gdzie modlił się i prowadził surowe życie, oddany służbie Bożej. Był prorokiem i głosił przygotowanie na przyjście Mesjasza. Jego słowa były mocne i wymagały nawrócenia, przygotowania serc do spotkania z oczekiwanym Mesjaszem. Jednak to nie tylko jego nauki, ale też działalność chrzcielska przyciągnęła uwagę. Jan głosił chrzest jako znak nawrócenia, udzielając go ludziom, którzy wyznawali swoje grzechy. W momencie, kiedy ochrzcił Jezusa w Jordanie, według Ewangelii, zaświeciło niezwykłe światło i z nieba rozległ się głos, który potwierdził boskie pochodzenie Jezusa.

Jego życie było też pełne trudnych wyzwań. Na skutek krytyki władz oraz swojej bezkompromisowej postawy wobec zła władcy, Heroda Antypasa, Jan Chrzciciel został uwięziony. Ostatecznie stracił życie w wyniku decyzji Herodiady, która zażądała jego ścięcia za sprawą chwilowego zachwytu króla na jednym z przyjęć. Jego postać i nauczanie stanowią ważną część zarówno w chrześcijaństwie, jak i w innych religiach. Jan Chrzciciel był symbolem nawrócenia, pokuty i przygotowania na przyjście Mesjasza, pozostawiając trwały ślad w historii i religii. Jego pamięć obchodzona jest w Kościele katolickim 24 czerwca.

św. Jan Chrzciciel
Pozostali patroni parafii w Polsce