MIASTA - NA ŻYWO - KONTAKT
STRONA GŁÓWNA >

św. Jakub Apostoł

PARAFIE POWIĄZANE    X
POZYCJA W POLSCE Y

Św. Jakub Apostoł, zwany również Jakubem Starszym, był jednym z dwunastu Apostołów Jezusa Chrystusa i jednym z najbliższych Jego uczniów. Data jego narodzin nie jest dokładnie znana, ale uważa się, że urodził się około 1 roku n.e. Pochodził z rodziny rybaków z Betsaidy nad Jeziorem Galilejskim. Był bratem Jana Ewangelisty i synem Zebedeusza.

Jakub Apostoł odegrał ważną rolę w życiu Jezusa. Był świadkiem wielu wydarzeń opisanych w Nowym Testamencie, takich jak przemiana Jezusa na górze Tabor, modlitwa w Ogrójcu czy Jezusowe nauczanie. Jakubowi i Janowi nadano przydomek „Synowie Gromu”, co odnosiło się do ich silnej osobowości.

Po zmartwychwstaniu Jezusa, Jakub Apostoł, jak podaje tradycja, podróżował do Hiszpanii, gdzie miał głosić Ewangelię. Po powrocie do Jerozolimy został uwięziony i stracony przez Heroda Agryppę, około roku 44 n.e.

Jakub Apostoł został upamiętniony w wielu miejscach kultu religijnego, a najbardziej znanym jest sanktuarium w hiszpańskim Santiago de Compostela, gdzie znajduje się jego grób. Od średniowiecza pielgrzymi z całej Europy pielgrzymują do Santiago de Compostela szlakiem znanym jako Droga św. Jakuba (El Camino de Santiago), aby dotrzeć do relikwii Apostoła.

św. Jakub Apostoł
Pozostali patroni parafii w Polsce