MIASTA - NA ŻYWO - KONTAKT
STRONA GŁÓWNA >

św. Henryk

PARAFIE POWIĄZANE    X
POZYCJA W POLSCE Y

Święty Henryk, znany także jako Henryk II, był niemieckim królem od 1002 do 1024 roku i cesarzem od 1014 roku aż do swojej śmierci. Urodził się w 973 roku jako syn Henryka II, księcia Bawarii, i jego żony księżnej Giselty.

Został koronowany na króla Niemiec w 1002 roku, a jego władza obejmowała obszar dzisiejszych Niemiec, Czech, Austrii, północnych Włoch i części Polski. Henryk II okazał się być wspaniałym władcą, dbającym o rozwój państwa i wzrost wpływów Kościoła katolickiego.

Jego panowanie było określane przez duchowość i starania o jedność religijną. Wspierał Kościół katolicki, mianował biskupów i zakładał liczne klasztory. Był wybitnym fundatorem kościołów i świątyń, w tym katedry w Bambergu, która stała się miejscem spoczynku dla jego szczątków.

Święty Henryk był także osobą głęboko oddaną wierze chrześcijańskiej. Był oddanym mężem swojej żony św. Cunegundy, z którą żył w ślubie czystości, poszukując Boga jako głównej wartości swojego życia.

Zmarł w 1024 roku w Goss Abbey w Niemczech. Jego kult jako świętego został potwierdzony w 1146 roku przez papieża Eugeniusza III. Święty Henryk jest nadal czczony jako patron Niemiec, a jego wspomnienie obchodzone jest 13 lipca. Jego postawa i oddanie wobec Kościoła stanowią inspirację dla wielu wiernych jako wzór mądrego i sprawiedliwego władcy oraz głęboko wierzącej osoby.

św. Henryk
Pozostali patroni parafii w Polsce