MIASTA - NA ŻYWO - KONTAKT
STRONA GŁÓWNA >

św. Dorota

PARAFIE POWIĄZANE    X
POZYCJA W POLSCE Y

Święta Dorota, uznawana za męczennicę chrześcijańską, jest postacią obecną w licznych legendach i kultach. Historia jej życia, choć oparta na tradycji, przetrwała wieki i pozostaje ważnym elementem w religijnej ikonografii i wierzeniach.

Według tradycji, św. Dorota żyła w III wieku w Cezarei w Kapadocji (obecnie Turcja). Była chrześcijanką i zyskała sławę jako patronka ogrodów i ogrodników. Jedna z najbardziej znanych legend opowiada o jej aresztowaniu i torturach za odmowę składania ofiary bogom rzymskim. Podczas swego uwięzienia, modliła się o kwiaty z Raju dla jednego z prześladowców, który nie wierzył w jej moc. Zgodnie z legendą, anioł zwiastujący to wydarzenie, przyniósł jej obiecane kwiaty.

Odmówiwszy złożenia ofiary bogom, została skazana na śmierć i stracona poprzez ścięcie mieczem. Zanim straciła życie, modliła się za swoich oprawców. Jej wspomnienie obchodzone jest 6 lutego w kalendarzu liturgicznym. Święta Dorota jest patronką ogrodników, kwiaciarzy i ludzi związanych z ogrodnictwem. Jej postać jest często przedstawiana w sztuce sakralnej, a jej legenda jest nadal przekazywana w wierzeniach i kulturze ludowej.

św. Dorota
Pozostali patroni parafii w Polsce