MIASTA - NA ŻYWO - KONTAKT
STRONA GŁÓWNA >

św. Brat Albert Chmielowski

PARAFIE POWIĄZANE    X
POZYCJA W POLSCE Y

Święty Brat Albert Chmielowski, znany również jako Albert Wielki, był polskim malarzem, rzeźbiarzem i zakonnikiem. Urodził się w 1845 roku w Igolomi koło Krakowa. Początkowo wykształcił się jako artysta, jednak doświadczenie religijne doprowadziło go do głębokiej wiary i duchowego nawrócenia.

Po nieudanych próbach małżeństwa i szukania swojej drogi w życiu, Brat Albert wstąpił do Zakonu Franciszkanów. Po jakimś czasie opuścił zakon, aby założyć zgromadzenie Braci Sług Jezusa, będące jednym z pierwszych zgromadzeń tercjarskich zakonu franciszkańskiego.

 

Całe swoje życie poświęcił nauce Ewangelii i służbie ubogim oraz potrzebującym. Jego miłość do ubogich i nieszczęśliwych doprowadziła go do założenia schroniska dla bezdomnych, gdzie zapewniał im zarówno opiekę materialną, jak i duchową.

Brat Albert Chmielowski jest uważany za wzór miłości bliźniego, oddania Bogu i służby najbardziej potrzebującym. Zmarł w 1916 roku w Krakowie, a w 1983 roku został ogłoszony świętym przez papieża Jana Pawła II. Jego dzieło i oddanie służbie drugiemu człowiekowi sprawiły, że stał się wzorem chrześcijańskiej miłości i ofiary. Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 17 czerwca.

św. Brat Albert Chmielowski
Pozostali patroni parafii w Polsce