MIASTA - NA ŻYWO - KONTAKT
STRONA GŁÓWNA >

św. Biskup Józef Sebastian Pelczar

PARAFIE POWIĄZANE    X
POZYCJA W POLSCE Y

Święty Józef Sebastian Pelczar (1842-1924) był wybitnym duchownym katolickim i człowiekiem o wielkich walorach duszpasterskich. Urodził się w Wojutycze na Wołyniu (obecnie na Ukrainie) i w wieku 24 lat został wyświęcony na kapłana. Wkrótce potem rozpoczął pracę jako nauczyciel w seminarium duchownym.

Jego gorliwość i oddanie przyczyniły się do tego, że został mianowany biskupem, a następnie biskupem przemyskim. Jako biskup aktywnie zajmował się sprawami społecznymi i duszpasterskimi. Wspierał ubogich, promował rozwój edukacji i troszczył się o rozwój parafii oraz nowe inicjatywy duszpasterskie.

Święty Józef Sebastian Pelczar wyróżniał się także przez życie modlitewne oraz pracę na rzecz jedności kościelnej i duchowej edukacji. W 1924 roku, po służbie duszpasterskiej obejmującej wiele lat, zmarł w Przemyślu.

Papież Jan Paweł II beatyfikował go w 1991 roku, a kanonizował w 2003 roku w grupie 108 polskich męczenników i błogosławionych. Św. Józef Sebastian Pelczar jest czczony w Kościele katolickim jako patron Przemyśla oraz pedagogów. Jego życie jest przykładem ofiarnego poświęcenia się dla dobra Kościoła i społeczności.

św. Biskup Józef Sebastian Pelczar
Pozostali patroni parafii w Polsce