MIASTA - NA ŻYWO - KONTAKT
STRONA GŁÓWNA >

Opatrzność Boża

PARAFIE POWIĄZANE    X
POZYCJA W POLSCE Y

Kult Opatrzności Bożej to wyraz oddania czci i wdzięczności Bogu za Jego wszechobecność, opiekę oraz prowadzenie nad światem i człowiekiem. Jest to często związane z wiarą w boski plan prowadzenia historii i życia, nieustannie troszczący się o stworzenie.

Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie jest jednym z symboli tego kultu w Polsce. Została zaprojektowana jako wotum dziękczynne za odzyskanie niepodległości i za pokój w 1918 roku. Jej budowę rozpoczęto w 1927 roku, ale ze względu na wydarzenia wojenne prace zostały przerwane i świątynia nigdy nie została ukończona zgodnie z pierwotnym projektem.

Obecnie Świątynia Opatrzności Bożej jest miejscem kultu, pielgrzymek i modlitwy. W jej wnętrzu znajduje się Kaplica Matki Boskiej Fatimskiej, Kaplica Miłosierdzia Bożego oraz wystawa historyczna, prezentująca historię miejsca i wartości związane z Opatrznością Bożą. Choć jej budowa nigdy nie została ukończona, świątynia wciąż przyciąga wielu wiernych, turystów i osób poszukujących refleksji i spokoju duchowego. To miejsce przypomina o kultu Opatrzności Bożej oraz skłania do refleksji nad Bożą opieką nad światem i człowiekiem.

Opatrzność Boża
Pozostali patroni parafii w Polsce