MIASTA - NA ŻYWO - KONTAKT
STRONA GŁÓWNA >

Nawrócenie św. Pawła

PARAFIE POWIĄZANE    X
POZYCJA W POLSCE Y

Kult Nawrócenia św. Pawła to jeden z najstarszych i najważniejszych kultów w Kościele katolickim. Upamiętnia on wydarzenie, które miało miejsce w drodze do Damaszku, gdy Saul z Tarsu, prześladowca chrześcijan, doświadczył objawienia Chrystusa i przeszedł na chrześcijaństwo.

Kult Nawrócenia św. Pawła sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa. W IV wieku w Damaszku wzniesiono kościół ku czci św. Pawła, a w V wieku papież Leon I Wielki ustanowił święto Nawrócenia św. Pawła, które obchodzone jest 25 stycznia.

Kult Nawrócenia św. Pawła jest wyrazem wdzięczności za jego dzieło ewangelizacji. Św. Paweł jest uważany za jednego z najważniejszych apostołów, a jego nauki miały znaczący wpływ na rozwój chrześcijaństwa.

W Kościele katolickim Nawrócenie św. Pawła jest obchodzone jako święto liturgiczne. W tym dniu w kościołach odbywają się msze święte i nabożeństwa ku czci św. Pawła. W wielu miejscach na świecie odbywają się również pielgrzymki do miejsc związanych z Nawróceniem św. Pawła, takich jak Damaszek czy Jerozolima.

Kult Nawrócenia św. Pawła jest również obecny w innych tradycjach chrześcijańskich, takich jak prawosławie czy anglikanizm.

Nawrócenie św. Pawła
Pozostali patroni parafii w Polsce