MIASTA - NA ŻYWO - KONTAKT
STRONA GŁÓWNA >

Najświętsze Serce Pana Jezusa

PARAFIE POWIĄZANE    X
POZYCJA W POLSCE Y

Kult Najświętszego Serca Pana Jezusa to pobożność chrześcijańska skupiająca się na sercu Jezusa jako symbolu Jego miłości i miłosierdzia dla ludzkości. Jego korzenie sięgają ewangelicznego przekazu o miłości Chrystusa do ludzi oraz objawień, jakie miały miejsce w XVII wieku.

Historia kultu sięga objawień, które rzekomo miały miejsce wśród świętych i mistyków, takich jak św. Małgorzata Maria Alacoque, francuska zakonnica, która otrzymała objawienia Jezusa z prośbą o propagowanie nabożeństwa do Jego Serca. Obiecał On obdarzyć łaskami tych, którzy oddają cześć Jego miłosiernemu Sercu. Z czasem kult ten został rozpowszechniony w całym Kościele katolickim, a 8 grudnia 1765 roku papież Klemens XIII ustanowił święto Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Nabożeństwo to skupia się na czci Serca Jezusowego jako symbolu Jego miłości i przebaczenia. Centralnym elementem jest akt oddania Serca Jezusowego, modlitwa uwielbienia i prośba o Jego opiekę. Popularne praktyki obejmują nawiedzenie kaplicy poświęconej Serca Jezusa, odprawianie nabożeństw pierwszych piątków miesiąca, a także akty oddania i uwielbienia Serca Jezusa w modlitwie indywidualnej i wspólnotowej. Symboliczne przedstawienia Serca Jezusa, zwykle z otwartymi drzwiami, koronowane cierniem, otoczone płomieniami i krzyżem, są częstym elementem wizerunków w kościołach i domach katolickich, inspirującymi do refleksji nad miłością, miłosierdziem i przebaczeniem.

Najświętsze Serce Pana Jezusa
Pozostali patroni parafii w Polsce