MIASTA - NA ŻYWO - KONTAKT
STRONA GŁÓWNA >

Matka Boża Różańcowa

PARAFIE POWIĄZANE    X
POZYCJA W POLSCE Y

Kult Matki Bożej Różańcowej jest szczególnie związany z praktyką modlitwy różańcowej, odnoszącej się do życia Jezusa Chrystusa i Maryi. Różaniec, będący częścią tej praktyki, składa się z serii modlitw, w których wierzący rozważają tajemnice życia, cierpień, śmierci i zmartwychwstania Jezusa oraz Matki Bożej.

Historia tego kultu wiąże się z przypisywanymi różnym wydarzeniom objawień Maryjnych, w których Matka Boża miała ukazać się różnym osobom, zachęcając do modlitwy różańcowej. Pierwsze oficjalne zatwierdzenie tego kultu nastąpiło w 1571 roku, kiedy papież Pius V wprowadził święto Matki Bożej Zwycięskiej, później nazwanej Matką Bożą Różańcową, w podziękowaniu za zwycięstwo chrześcijaństwa nad imperium osmańskim w bitwie pod Lepanto.

Matka Boża Różańcowa jest uważana za orędowniczkę i matkę wszystkich wierzących, zapraszając ich do głębszej modlitwy i większego zrozumienia tajemnic życia Jezusa. Jej kult jest obecny w różnych kulturach i tradycjach religijnych, stanowiąc ważny element praktyki religijnej dla katolików na całym świecie. Obchodzony jest także specjalny dzień – święto Matki Bożej Różańcowej, przypadające 7 października, które jest okazją do wyrażenia czci i oddania hołdu Matce Bożej.

Matka Boża Różańcowa
Pozostali patroni parafii w Polsce