MIASTA - NA ŻYWO - KONTAKT
STRONA GŁÓWNA >

Matka Boża Królowej Polska

PARAFIE POWIĄZANE    X
POZYCJA W POLSCE Y

Kult Matki Boskiej Królowej Polski wywodzi się z długiej tradycji religijnej w Polsce, będąc nieodłączną częścią życia duchowego narodu. Maryja pod tym tytułem jest szczególnie czczona jako patronka Polski i Polaków.

Historia tego kultu sięga XVII wieku, kiedy to obraz Matki Boskiej, ukazujący Maryję z Dzieciątkiem na ręku, z koronami na głowach, zaczęto czcić w Polsce. Pierwotnie umieszczono go w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, a następnie został przeniesiony do sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie.

Matka Boska Królowa Polski była często wzywana w trudnych dla Polski momentach historycznych. Została uznana przez papieża Jana Pawła II za królową Polski w 1979 roku, co było wyrazem szczególnego nabożeństwa i oddania wobec Maryi w Polsce.

Obraz ten, będący symbolem polskiej tożsamości religijnej i narodowej, przyciąga pielgrzymów z całego kraju i ze świata, a sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie jest miejscem licznych wydarzeń religijnych, pielgrzymek i modlitw, związanych z kultem Matki Boskiej Królowej Polski. To ważne miejsce zarówno dla Polaków, jak i dla wielu wiernych z różnych stron świata, którzy przybywają, aby oddać hołd Matce Bożej i prosić o jej pośrednictwo oraz wsparcie.

Matka Boża Królowej Polska
Pozostali patroni parafii w Polsce