MIASTA - NA ŻYWO - KONTAKT
STRONA GŁÓWNA > LUBELSKIE > WEGLIN > PARAFIA NIEPOKALANEGO SERCA NAJśWIęTSZEJ MARYI PANNY WęGL

Parafia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Węglinie (Lubelskie)  

Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny

Adres parafii:
23-230 Trzydnik Duży, Węglin 104

Telefon:
+48 15 873 10 05

Msze w tej parafii i kościele

W tygodniu

  • 18:00 (zimą 17.00)
Znaleziono jedną mszę w parafi pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w dni powszednie.

W niedzielę i święta

  • 9:00
  • 11:00
W parafi pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny znaleziono mszy niedzielnych: 2.

Dane niekompletne lub błędne? Powiadom nas!

Opis

Węglin, znany także jako dawniejsze Waglno, zaczyna swoją historię w XV wieku. Z początku przynależał do parafii Potok, jednakże inicjatywa powstania ośrodka duszpasterskiego na tym terenie narodziła się dopiero w latach 80. XX wieku. Wybudowany w latach 1981-1982 kościół przemienił Węglin w filię parafii Potok Wielki. Rok później, 9 czerwca 1984 r., biskup B. Pylak erygował samodzielną parafię Węglin, która została dedykowana Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Świątynia parafialna powstała w latach 1981-1983 według projektu inż. Henryka Modrakowskiego, a kierownictwo nad budową sprawował wówczas ks. Józef Łukasz, wikariusz z parafii Potok Wielki. Społeczność Węglina, w tym Jan Pęzioł, Kazimierz Szmit, Władysław Dolecki, Wacław Jaworek i Adam Woźniak, zaangażowała się w znaczący sposób w wznoszenie tego sakralnego obiektu.

Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny jest przykładem współczesnej architektury sakralnej. Jego frontowa część jest wąska, rozszerzając się ku końcowi nawy i prezbiterium. Wyraźnie zaznaczają się na skośnych ścianach skośnie zamknięte okna z witrażem, dodając oryginalności architekturze. Dwuspadowy dach stopniowo zwęża się w stronę frontu kościoła, jednocześnie się podnosząc. Wieża nad kruchtą prezentuje się z eleganckimi blendami oraz czterema otwartymi arkadami. Jej zwieńczenie w postaci czterech trójkątnych szczytów tworzy wyjątkowy widok, a sygnaturka wieży jest ozdobiona dwoma krzyżującymi się, dwuspadowymi daszkami, na których szczycie wznosi się krzyż. W prezbiterium umieszczono ceramiczną mozaikę, stanowiącą jedno z wyjątkowych elementów wnętrza tej modlitewnej przestrzeni.

Twoja opinia

Patroni

Niepokalane Serce NMP
Kult Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny ma swoje korzenie w teologicznej refleksji nad duchowością chrześcijańską. Zasadniczo odnosi się on do czci oddawanej sercu Maryi jako symbolowi jej miłości, oddania, i bliskości wobec Chrystusa i ludzkości. 

Pozostałe parafie w Węglinie

To jedyna parafia w Węglinie.

Zainteresowanie profilem parafii: 2 805. Ostatnia aktualizacja danych: 17.11.2023. Ocena odwiedzających: 5